SZYMON KOMASA    POLISH LOVE STORY

Artysta

Szymon Komasa pochodzi z artystycznej rodziny, jego mama Gina przez wiele lat śpiewała w zespole Spirituals & Gospel Singers, ojciec Wiesław jest znanym aktorem, reżyserem i pedagogiem, brat Jan jest reżyserem filmowym, siostra bliźniaczka Mary – wokalistką, a najmłodsza siostra Zofia – kostiumologiem.  Artystyczna atmosfera domu rodzinnego  ukształtowała wielką potrzebę wyrażania siebie za po pomocą sztuki. Jako dziecko Szymon kształcił się muzycznie, poznawał tajniki gry na wiolonczeli. W wieku 15 lat rozpoczął naukę śpiewu u profesor Ewy Iżykowskiej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, którą ukończył z wyróżnieniem. Ukończył również Guildhall School of Music and Drama w Londynie oraz prestiżowy program ADOS w Juilliard School w Nowym Jorku.

Zwycięzca, laureat oraz uczestnik kilkunastu Międzynarodowych Konkursów Wokalnych, m.in. BBC Cardiff Singer Of The World, Giacomo Puccini International Competition, Marcella Sembrich International Competiton, Giulio Gari Competition, Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. V. Dunne, Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. G. Lissner, Konkursu Wokalnego im. Ady Sari.

​

Debiutował w 2008 roku partią Schaunarda w „Cyganerii” G. Pucciniego w Arena di Verona którą jeszcze w tym samym roku wykonał w Drezdeńskiej Semperoper. Śpiewał na scenach operowych w USA, Włoszech, Niemczech, Anglii, Austrii. Z recitalami wokalnymi wystąpił w Carnegie Hall (USA) oraz Wigmore Hall (Anglia) oraz w Polsce. Wykonuje m. in. partie Papagena w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta, Mefistofelesa w „Potępieniu Fausta” H. Berlioza, Zbigniewa w „Strasznym dworze” S. Moniuszki, Marcella w „Cyganerii” G. Pucciniego, Hansa Castorpa w „Czarodziejskiej górze" P. Mykietyna, Demetriusa w „Śnie nocy letniej”  B.Britten’a, Forda w „Falstaffie” G. Verdiego. 

Szymon Komasa w 2018 roku rozpoczął wiele nowych projektów operowych i muzycznych. Wystąpił w „Tramwaju zwanym Pożądaniem”  A. Previna w reżyserii Macieja Prusa, gdzie brawurowo wykonał partię Stanley’a Kowalskiego wprowadzając w zachwyt widownię Teatru Wielkiego w Łodzi.

​

Kolejne wyzwanie to udział w nagraniu płyty  „Fogg – pieśniarz Warszawy” zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis, która ukazała się w lipcu 2018 i szybko osiągnęła status Złotej Płyty. Album powstał w ramach obchodów 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na koncercie w Muzeum Powstania Warszawskiego artysta oczarował publiczność, która pokochała jego interpretacje przebojów Mieczysława Fogga.

​

Ciekawe przedsięwzięcie  to partia Don Curzio w operze Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego „Don Desiderio”, której prapremiera odbyła się jesienią w Operze Śląskiej. Artysta nie tylko doskonale śpiewał w stylu bel canto, pokazał też niezwykły vis comica, co doprowadzało widownię do łez śmiechu i wzruszenia.

​

Szymon Komasa w 2018 pracował nad swoją pierwszą solową płytą dla wytwórni Warner Classic. Światowa premiera „Polish Love Story” to 14 luty  2019 – Walentynki.  W swoim albumie artysta zwrócił się w kierunku najważniejszego polskiego repertuaru pieśniowego, takich twórców jak: Chopin, Karłowicz, Niewiadomski, a także Moniuszko, Baird, Szymanowski . Na płycie obok hitów polskiej wokalistyki znalazły się także światowe premiery fonograficzne utworów Grażyny Bacewicz i Pawła Mykietyna. 

Początek 2019 roku to zaprezentowana z wielkim powodzeniem rola Hansa w światowej premierze opery „The Flood” Korine Fujiwara w Opera Columbus.

​

Szymon Komasa to energiczny i ciekawy świata człowiek o różnorodnych zainteresowaniach. Kocha sport, biega, boksuje, ćwiczy Calisthenic, wspina. Gra na wiolonczeli, uczy się grać na gitarze, dużo czyta.  Uwielbia kino i jest jego znawcą. Można go spotkać w galeriach sztuki, muzeach, wystawach malarstwa oraz sztuki współczesnej. Dla młodego artysty to źródła wielu inspiracji do tworzenia bogatych i interesujących interpreatacji postaci w które wciela się na deskach teatrów operowych.

© 2019 Szymon Komasa

Facebook

Instagram

Spotify

​

POLISH LOVE STORY